Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/WujQrFpSZSESSSSSS

Суспільство

Іван Марчук – визнаний за життя геній з Тернопільщини (ВІДЕО)

Опубліковано

Радянська влада давила його картини бульдозером і називала націоналістичною загрозою. А він не припиняв творити й створював нові техніки та стилі. Про українського художника Івана Марчука, якого боялися совєти, розповідає ШоТам.

Іван Марчук — геніальний український художник, який майже все життя провів у творчій ізоляції. Він народився на Тернопільщині 1936 року та навчався у Львівському училищі прикладного мистецтва.

Однак скаржився, що там з нього робили не художника, а маляра, ламаючи його індивідуальність. У СРСР забороняли малювати будь-що, крім політично виважених робіт у стилі соціалістичного реалізму.

А будь-яка спроба відхилится від норми розцінювалася як ворожа для радянського устрою. Іван бачив творчість набагато глибшою, аніж зображення величі «великой страны». Митець принципово не пішов на співпрацю із совєтами, бо хотів свободи в творчості.

Усе, що я робив, усе моє життя, зрозуміло совєцьке, я робив наперекір. Я йшов наперекір, — Іван Марчук, народний художник України.

Натомість він вигадав власну техніку – пльонтанизм: сплетіння у зображенні безлічі штрихів. Такі роботи дивовижно передавали об’єм і навіть світіння: так тоді не вмів ніхто.

«Кожна лінія оброблена, вона об’ємна, і вона входить туди, туди. Для того, щоб її роздіти, треба взяти десь за ниточку і намотувати цілий клубок», — Іван Марчук, народний художник України.

Утім рік за роком його колеги проводили виставки й отримували нагороди та визнання. Іванові ж натомість не дозволяли навіть винести свої роботи на вулицю. Партія в його неймовірних роботах вбачала націоналістичну загрозу.

Я завжди заздрив пташкам, коли жили ми всі в тюрмі совєцькій. Щоб не було кордонів. Полетів – і все, — Іван Марчук, народний художник України.

Довгих 15 років він провів у творчій ізоляції без надії бути поміченим. Перший шанс показати людям свою творчість випав аж у 1974 році. На околиці Москви мала відбутися виставка художників-авангардистів.

Однак влада направила туди сотню міліціонерів, водомет та бульдозер: картини художників нищили. У світовій пресі вибухнув скандал, і совєти дозволили митцям виставлятися на неофіційних майданчиках.

Дивіться відео: Хто такий Іван Марчук: історія українця-генія сучасності

А щойно впала «залізна завіса», Марчук одразу виїхав до США, де побачив зовсім інший світ і можливості. А світ нарешті зміг оцінити його картини: за 11 років життя в Америці він відвідав тисячі виставок.

Роботи Марчука вражали європейців у Мюнхені, Парижі та Лондоні. Однак 2001 року Іван Марчук засумував за Україною та вирішив повернутися.

Я стільки країн відвідав, починаючи з Австралії, Європи… Канада, Америка. Їздив, літав. Але жодного пейзажу я там не намалював. Є щось рідне таке, що ніде від того не сховаєшся. І по всій Україні… вона вся моя земля, — Іван Марчук, народний художник України.

Навіть тоді світ про українця не забув: 2006 року його прийняли в «Золоту гільдію» у Римі. Іван став єдиним українцем, який увійшов до «100 геніїв сучасності» від The Daily Telegraph.

В Україні Іванові Марчуку присвоїли звання народного художника. Також він став лауреатом Національної премії Шевченка. А в 2022 році анонсували створення музею Івана Марчука в Києві. Віримо, що після Перемоги це неодмінно станеться!

Нагадаємо, художник Іван Марчук під час карантину написав нову картину.

Також ми розповідали, що на Тернопільщині з’явиться музей народного художника України Івана Марчука.

Суспільство

До Пущі-Водиці ходитиме екскурсійний трамвай-кафе

Опубліковано

Екскурсійний трамвай-кафе, що ходить до Пущі-Водиці, планує відновити свою діяльність з 18 травня.

Про це повідомляють на Facebook-сторінці “Екскурсії на трамваї по Києву”.

Про екскурсію

Перша запланована екскурсія отримала назву “Таємниці Пущі-Водиці” і її програма була розроблена на основі матеріалів відомого історика Олександра Анісімова.

Учасники екскурсії матимуть можливість відвідати перший у Києві пивоварний завод, урочище Кинь-Ґрусть та мавзолей-усипальницю, спроектовану архітектором Городецьким.

Серед варіантів програм для прогулянок до Пущі-Водиці також доступна програма під назвою “Трамваї на курорт”. Щодо екскурсій по Києву, можна обрати із таких варіантів, як “Вечірній трамвай”, “Від конки до трамваю” та “Не звичні історії на тролейбусі”. Кожна з цих програм обіцяє захоплюючі враження та цікаві відкриття для учасників.

Екскурсії тривають від однієї до трьох годин. Вартість місця в екскурсійному кафе-трамваї становить від 400 гривень. Забронювати місця можна на сайті.

Читати також: 800 мешканців громади тепер знають, як врятувати життя. На Житомирщині жінки за грант заснували освітній проєкт

Про вагон

Вагон-кафе був споруджений у 1992 році, і в 2007-му році він пройшов ремонт за кошти та зусилля “любителів транспорту” та працівників депо.

Проте, в березні 2023 року на сторінці екскурсійної агенції було оприлюднено повідомлення про загрозу зникнення трамвай-кафе. З початком воєнного стану екскурсійному трамваю було заборонено курсувати до Пущі-Водиці, незважаючи на те, що рух регулярних трамвайних маршрутів до цієї місцевості був відновлений в травні 2022 року.

Нагадаємо, що сумчанин переміг у міжнародному конкурсі шрифтів.

Також ми повідомляли, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Читати далі

Суспільство

В Україні була створена колекція прикрас з уламків літака “Мрія”

Опубліковано

Український виробник ювелірних виробів, бренд karpenko jewelry, представив обмежену колекцію прикрас під назвою “оМРІЯна помста”. Ці прикраси створені для натхнення найбільшого українського літака “Мрія”, який був знищений окупантами в лютому 2022 року.

фото: karpenko jewelry

Про це повідомляє сайт бренду.

Про колекцію

У колекцію включені дві брошки: одна у формі турбіни, а інша – у формі літака “Мрія”. Брошка “Літак” відтворює один з найбільш впізнаваних ракурсів “Мрії”, який був видно на всіх земних презентаціях та зафіксований на численних символічних фотографіях по всьому світу. Брошка “Турбіна” віддана унікальній особливості цього гігантського літака – шість двигунів, які робили його найпотужнішим цивільним транспортним літаком у світі.

фото: karpenko jewelry

Читати також: Фільм Алана Бадоєва “Довга доба” зʼявився на Netflix

Кожна прикраса містить уламок фюзеляжу зруйнованої “Мрії”. Їх для створення прикрас передала з власного архіву військовослужбовиця, парамедик Галина Алмазова. Разом зі своїм підрозділом вона витримала в Гостомелі найстрашніші дні атаки на аеропорт, евакуюючи поранених.

фото: karpenko jewelry

Мета випуску колекції благодійна. Весь прибуток з продажу прикрас спрямують на збір на засоби посилення технічної розвідки для Головного управління розвідки України.

фото: karpenko jewelry

Кількість прикрас у колекції “оМРІЯна помста” обмежена наявною кількістю уламків літака. Наприклад, випущено 225 брошок “Літак”, відповідно до номерів на фюзеляжі “Мрії”. Щодо брошок “Турбіна”, їх виготовлено не більше 1 тисячи штук.

Придбати прикраси можна на офіційному сайті бренду karpenko jewelry.

Нагадаємо, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Також ми повідомляли, що українці відкрили рекордну кількість ФОПів у першому кварталі.

Фото: karpenko jewelry

Читати далі

Суспільство

Мати загиблого пілота стала капеланкою

Опубліковано

Мати полеглого пілота й героя України Степана Тарабалки вступила до лав військових капеланів, аби підтримувати українське військо!

Пані Світлана після загибелі сина у 2022 на гроші, компенсовані державою, відкрила реабілітаційний центр для захисників, а разом з цим відчула, що після загибелі сина Бог по-особливому торкнувся її серця.

Історія пані Світлани

“У такий складний час хочеться донести того світла, яке Бог дає мені, для служіння іншим”, – каже жінка.

Наталя Тарабалка – мати Героя України льотчика Степана Тарабалки з Коломийщини. Її Степан був одним з пілотів, яких за майстерність прозвали “Привидами Києва”. Він загинув над Житомиром 13 березня 2022 року з переважаючими силами окупантів.

На гроші, які їй компенсувала держава, Наталя у 2023 році відкрила оздоровчий центр для військових. А разом з цим відчула: після загибелі сина Бог по-особливому торкувся її серця.

Читати також: Фільм Алана Бадоєва “Довга доба” зʼявився на Netflix

Маючи духовний досвід, пані Наталя вирішила долучитися до українського війська як капеланка.

“Отримавши певну базу знань з капеланства, я хочу бути потрібною, корисною не тільки для родин, а й ветеранів, для військових”, – каже Світлана.

Пані Наталя вже отримала шеврон капеланки та приєдналася до лав військових священників.

Нагадаємо, що 52 ветерани отримають гранти на розвиток бізнесу.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: